FAQ

Cynizmem wstępu

Kim jestem? Cynicznym Romantykiem; i twoim ojcem, twoją matką, twoim bratem, twoim przyjacielem. Jestem Tobą i mną. Każdym z nas. Na imię mi Legion, bo nas jest wielu. Wyznajemy idee Cynicznego Romantyzmu. Człowiek może zawieść, zdradzić lub zostać zapomniany. Ale jego idee wciąż mogą zmieniać świat. Byliśmy tu przed Tobą i zostaniemy po Tobie. Byliśmy bezpośrednimi świadkami mocy idei. Widzieliśmy jak ludzie zabijają w ich imieniu. I giną w ich obronie. Ale idei nie możesz pocałować. Nie możesz jej dotknąć czy potrzymać. Idee nie krwawią, nie odczuwają bólu. Nie poddają się i nie ulegają pokusom. Idee nie kochają. To co dzisiaj myślimy, czujemy, będzie nieuniknionym głupstwem dla prawnuków. Lepiej tedy, abyśmy już dzisiaj uznali w tym porcję głupstwa, którą przyniesie czas i ta siła, która was zmusza do przedwczesnej definicji, nie jest, jak sądzicie, siłą całkowicie ludzką. Niezadługo zdamy sobie sprawę, że już nie to jest najważniejsze: umierać za idee, style, tezy, hasła, wiary; i nie to także: utwierdzać się w nich i zamykać; ale co innego, ale to: wycofać się o krok i zdobyć dystans do wszystkiego, co nieustannie wydarza się z nami. Otóż wszelki humor wyższego rzędu zaczyna się od tego, że nie bierze się już poważnie własnej osoby. Dystans i humor, bo inaczej wszyscy umrzemy.

Najczęściej zadawane pytania

1. Opublikujecie mój wiersz?

Oczywiście, wyślij nam grafikę w social media i napisz jak mamy oznaczyć autora.

https://www.instagram.com/cynicznyromantyzm

https://www.facebook.com/cynical.r0manticism

2. Mogę wam wysłać grafiki?

Jak najbardziej. Grafiki, zdjęcia, memy – przyjmiemy wszystko. Prosimy o podawanie źródeł. Nie chcemy być posądzani o kradzież, ponieważ błędnie zinterpretowaliśmy autora. Jeśli nie podajesz źródeł możemy błędnie założyć, że jesteś autorką/em grafiki i chcesz byśmy ją wrzucili bez creditsów.

3. Dlaczego nie podpisujecie tekstów?

Gramy w taką grę. My wrzucamy literaturę Wy piszecie kto jest autorem.
Lubimy, kiedy zapominacie o autorytetach. Zapominacie o tym, aby się z nimi ślepo zgadzać. Wasze dyskusje są wtedy o niebo lepsze. Nic nie uczy pokory i nie daje tak do myślenia, jak lekki dysonans.

“Wiara w autorytety powoduje, że błędy autorytetów przyjmowane są za wzorce.”

Osoby oczytane wiedzą, kiedy cytujemy. Pozostałym zostaje udanie się w magiczną podróż poprzez Google. Robimy to dla waszego dobra, eksploracja nigdy nie uwstecznia. Ponadto przekładamy interakcje międzyludzkie ponad wszystko. Rozpoznajesz cytat? Napisz o tym. Lubimy, kiedy ze sobą dyskutujecie, pomagacie sobie i zacieśniacie więzi. Nie mamy Wi-Fi, porozmawiajcie!
Ponadto chyba nic tak Was nie oczyszcza jak określenie tekstu noblistki mianem “gówna nastolatki z pinteresta” – autentyk. Czy moglibyście to zrobić wiedząc kto jest autorem? Czy na ustach tych, którzy wiedzą mógłby pojawić się uśmiech?
Sugerujemy nie wszczynać debat czy to dobrze czy źle. I tak nie przestaniemy grać z cynikami w naszą grę. Nie bądźcie Panią/Panem marudami, niszczycielami dobrej zabawy, pogromcami uśmiechów dzieci. Namaste!

4. Kim jesteście?

Jak do was dołączyć? Swoimi dokonaniami ocaliliśmy to przeklęte miejsce, choć nasze własne przekleństwo zmusza nas do pozostawania w cieniu. Nasza historia jest wyryta w samej duszy Internetu. Mogą ją odkryć jedynie Ci, którzy się poświęcą szukaniu.